Контакторите са устройства, близки до релетата, които имат предимно индустриално предназначение заради по-високата си мощност и капацитет. Функциите им са доста сходни, така че ако някога се чудите за кое от двете е вашето устройство, то се насочете към контактор, в случай че електрическата инсталация е с номинален ток над 10А, напрежение 1000V AC или е трифазна. За еднофазна система, която оперира с напрежение до 250V, то за предпочитане е релето.
За щастие, в реалния живот винаги можете да разчитате на професионалните консултанти на ELX.bg, които да ви дадат персонализиран съвет и да ви спестят необходимостта да вземате такова трудно решение сами. В текущата категория ще намерите множество разнообразни видове контактори от утвърдени производители на достъпни цени, които да послужат за отправна точка на избора. Повече информация за устройствата като същност и специфики, може да откриете на следващите редове.
Какво представляват контакторите?
По своята същност са комутационни електрически приспособления, които затварят и отварят веригата при настъпване на определени условия. Подходящи са за системи ниско напрежение. Свързват се към вериги с повишена консумация на електричество и големи стойности на тока. Монтажът им обикновено се извършва лесно, защото размерите на приспособлението са компактни. Типичната им сфера на приложение е за контрол на мощни мотори или двигатели.
Основен показател, който има отношение към техните функции, са броя и вида на контактите. В повечето случаи те са нормално отворени и се активират при подаден сигнал към намотката. Първостепенната функция на този тип е да спомагат за пренасянето на тока по веригата. Освен нормално затворените и нормално отворените варианти, съществуват и други видове като спомагателните и захранващите. Всеки от тях си има специфична, строго индивидуална задача за изпълнение в цялостната система.
Какви видове контактори съществуват?
Най-очевидният признак, по който можем да ги класифицираме, са стойностите на електрическите параметри, към които са пригодени да работят, както и по размер. Такива величини могат да бъдат големината на тока, напрежението, честотата на комутиране, мощност. За да подберете правилно подходящ вариант, трябва много добре да изчислите параметрите на електрическата инсталация, в която ще го монтирате.
Според вида на тока, който може да протича през тях, съществуват устройства за прав и променлив ток. На база на полюсите можем да отличим еднополюсни, двуполюсни, триполюсни и многополюсни варианти. Според средата, в която се гаси дъгата, могат да са въздушни или маслени.
Заслужава си да се отбележи, че освен традиционните електромагнитните контактори, съществуват и пневматични, задвижвани от сгъстен въздух, но те не са особено широко разпространени.
Какви са частите на един стандартен контактор?
Независимо от конкретния си вид и специфики, в общия случай те притежават четири основни компонента:
Електромагнит с намотка и магнитопровод;
Дъгогасително устройство;
Пружини;
Контакти.
За свързването на устройството към останалите елементи във веригата се използват специални изводи, които също се считат за негови важни компоненти.
Какви приложения намират контакторите?
Както вече бе споменато, устройствата служат за управление, сигнализация и контрол. Подходящи са за регулиране на осветление в големи сгради, за задействане на помпи и електрически уреди и за защита на различни мотори от прегряване и претоварване. Модулните разновидности могат да бъдат монтирани доста успешно и в апартаментни табла.
Към основните устройства могат да се свързват различни спомагателни приспособления и аксесоари, които да допринасят за придобиването на допълнителни функционалности и характеристики. Освен вече споменатите допълнителни контакти, такива приспособления са механичната блокировка, варисторните модули, различни блокове, диод супресор, клемни блокове и много други.
Колко “живее” един контактор?
Продължителността на функционирането е една от най-ключовите характеристики за този тип компоненти на електрическата верига. Съвсем естествено, колкото повече се отварят и затварят контактите, толкова по-често се създават електрически дъги, които генерират топлина. по-технически погледнато, животът им се измерва в брой комутационни цикли и зависи от токовото натоварване. Ако контакторът работи на токово равнище, близко до номиналното, би бил много по-дълготраен отколкото ако се пренатоварва.