Волтметърът е един от класическите и най-популярни уреди за измерване на ток, като служи за дефиниране величината на електрическото напрежение. Устройството е необходимо всеки път, когато се наложи да дефинирате каква е стойността му в дадена верига. По този начин ще се ориентирате дали електрическата ви инсталация е изградена и функционира правилно, или дадена част от нея показва отклонения от универсифицираните регионални стандарти за волтажа.
Какво е волтметър?
Уредът дава конкретната стойност на разликата в потенциалите на дадена електрическа верига, измерена във волтове (V). Вътрешното съпротивление на уреда, за разлика от това на амперметъра, е безкрайно високо, за да не влияе върху крайния числов резултат. Това е и основният принцип на работа на волтметрите, който се базира на небезизвестния в сферата на електричеството Закон на Ом.
Какви са принципите при свързване на волтметрите?
Ако се вгледаме в която и да е схема, включваща уреда, ще се уверим, че се свързва паралелно към електрическите вериги, за да може да не влияе на енергийния поток и да отчете крайната стойност максимално коректно, без излишни загуби на заряд. За разширяване обхвата на скалата в постояннотокови вериги до 1000 - 4500 V могат да се извърши монтаж на допълнителни резистори, свързани последователно, а във вериги за променлив ток над 1000 V - измервателни трансформатори на напрежение.
Какви са основните видове волтметри?
Според начина, по който визуализират крайния резултат от измерването, волтметрите се делят на аналогови и цифрови, като първите стават все по-разпространени за сметка на вторите. Аналоговите модели имат електронен LED или LCD дисплей, като принципно са по-точни и устойчиви на външни влияния. При цифровите варианти има механична скала и съответно стрелка, която се движи пропорционално на стойността на напрежението.
Според спецификата и особеностите на измерваната величина устройствата се делят на два основни вида: постояннотокови и променливотокови. При първата група има точно дефиниран поляритет, докато при втората такъв не е необходим, защото токът се движи и в двете посоки (от положителния към отрицателния край и обратно).
Според устройството и функционалностите си волтметрите се делят на няколко основни типа:
С подвижна бобина с постоянен магнит (PMMC);
С подвижен железен елемент (MI);
Електродинамичен;
Индукционен;
Волтметър-изправител.
Всички те имат различен принцип на работа, като са пригодени за измерване на прав или променлив ток, а електродинамичните и MI устройства например - и за двата. Комбинациите между функционалността и характеристиките на измервания ток, както и крайната визуализация на резултата, дават представа за спецификациите на конкретния модел и са добър ориентир при вземането на решение за крайна покупка.
В онлайн магазин ELX.bg ще откриете класически и надеждни решения в областта на измервателните уреди, които достигат до вас на изгодни цени. Вярваме, че ще можем да помогнем в избора, затова не се колебайте да се свържете с нас при въпроси.