Електрическият ток е неизменна част от нашето ежедневие и от съвременния свят такъв, какъвто го познаваме. Електричеството е навсякъде около нас, като напрактика няма дейност без негово участие. Именно от широкото му приложение и разнообразни функции произлиза необходимостта токът да бъде измерен. Правилното му отчитане ни помага да живеем сигурно и безопасно, като сме в състояние да проследим стойностите му по всяко време във всяка една верига.
Кои са най-честите токови параметри, които уредите за измерване отчитат?
Измерването на различните характеристики на тока става чрез специализирани уреди, които дават числови стойности на основните величини, характеризиращи свойствата му. Ако сме внимавали в часовете по физика като ученици, ще знаем, че за да дефинираме класическите параметри, са ни необходими само основни познания за фундаменталния Закон на Ом.
Величините, които най-често подлежат на остойностяване и се намират в пряка зависимост помежду си, са следните :
Големина;
Напрежение;
Съпротивление.
Именно с тях са обвързани и функционалностите на основните измервателни уреди, които се срещат в практиката.
Защо са ни необходими измервателни уреди?
Основната задача на измервателите е да ни помогне да определим големината, напрежението и съпротивлението във всяка една верига, или поне да получим някаква индикация, ако преминат определени стойности. Това е необходимо по няколко причини. Първата е да подберем правилната апаратура в съответствие с изискванията на мрежата. Всяка разлика в заложения ампераж, волтаж или дори мощност между електрическите уреди и системата, може да причини щети както на оборудването, така и на самата инсталация.
Друга ситуация, в която измервателните устройства са незаменими, е ако сме професионални електротехници или се налага сами да подменим даден електрически елемент. Преди да пристъпим към каквито и да било действия, трябва да се уверим, че в частта от мрежата не протича ток, за да избегнем нежелани физически поражения.
Кои са най-често срещаните в практиката измервателни уреди?
Най-познатите устройства в практиката са амперметрите и волтметрите, които измерват съответно големината и напрежението на тока в даден участък на веригата. Освен тях може да срещнете и омметър, който отчита електрическото съпротивление. Съществува и комбинирано устройство, наречено мултиметър или мултицет, с което едновременно могат да се дефинират и трите величини.
Освен класическите измервателни уреди съществуват и по-специализирани такива като например трансформаторът. Има два типа измервателни трансформатори - токови и напреженови. Първият е пригоден за променлив ток с големи стойности, а вторите - за отчитане напрежението на захранването. За разлика от амперметрите и волтметрите, трансформаторите са пригодени да работят с по-високи стойности на тока.
Друг популярен уред е електромерът, който е познат на абсолютно всеки съвременен човек, най-малкото защото спомага за отчитането на месечните разходи за електроенергия. Представлява устройство, което дефинира консумацията електрическата енергия от краен потребител за определен период от време.
И не на последно място, няма как да споменем и различните уреди за индикация, които отчитат и сигнализират при достигане на определена стойност на ток или напрежение. Пример за такива устройства са светлинните индикатори, които чрез светлинен сигнал информират за наличието на определен волтаж, като в общия случай това ги прави добро средство за контрол на електрически вериги във всякакъв тип индустриални и административни сгради.
Какви измервателни уреди може да намерите на ELX.bg?
В тази продуктова категория може да откриете класически измервателни устройства и аксесоари към тях, произведени от утвърдени фирми на добри цени. Може да поръчате лесно и бързо онлайн, като се свържете директно с нашите продавач-консултанти на посочената информация за контакт. Ако все още не сте сигурни кой е вашият продукт, ние с радост ще ви помогнем в избора. Доверете ни се!