Електромерите са едни от най-познатите сред масовия човек уреди за измерване на ток, като отчитат електрическата енергия, достигнала до определен краен потребител за съответния период от време. Едни от ключовите им функционалности са да събират и обработват данни в реално време, като отчитат различните тарифи, и способността им да съхраняват информация за минали потребления.
Какви видове електромери съществуват?
Основните типове електромери, които може да срещнете, са два: механични и електронни. Първите, наричани още индукционни, са по-остарели, като при тях се наблюдават множество пропуски по отношение на точността на показанията, възможността за дистанционно отчитане и чувствителността към външни въздействия. Повечето от тези проблеми са решени от електронните устройства, които намират най-широко приложение в съвременността.
Съществуват и трети тип “умни” електромери, които са най-иновативното решение на пазара и набират все по-голяма скорост. Представляват интелигентни измервателни системи, които дават възможност за отчитане на консумираната енергия почти в реално време, което придава по-голяма прозрачност на процеса и яснота за крайния потребител. Преди да се сдобиете с такъв, уверете се, че вашият доставчик на електроенергия е оторизирал подобна промяна и че техническите възможности на системата са подходящи.
Според типа мрежа, за която са пригодени, електромерите се делят на монофазни и трифазни, като могат да се различават и по вида мощност, която измерват - активна, реактивна и привидна. Добрите и комплексни модели обаче трябва да са в състояние да отчетат и трите вида, като превключват своевременно и точно между тях.
Кои са основните принципи за свързване на електромерите?
Правилното монтиране на електромерите е специфична дейност, която е по-добре да бъде оставена на професионалист, ако искате да избегнете нежелани изненади в месечната си сметка за ток.
За да бъде предпазено устройството от външни влияния, които могат да го повредят, или да се отразят на крайните измервания, се използват специални кутии или табла, които са изработени от незапалим, подходящ за създаване на херметизация материал. Също така трябва да дават възможност за контрол на показанията, което се случва чрез наличие на стъкло срещу дисплея. Височината също трябва да е предварително съобразена, като обикновено е между 80 и 170 сантиметра от земята.
Напълно логично, съществува разлика в начина на свързване на еднофазни и трифазни устройства, като схемата на първите е доста по-проста. Свързването може да бъде директно, което е валидно за повечето домакинства, или чрез токов трансформатор, ако става дума за индустриално производство с високи мощности.
В ELX.bg ще откриете истински находки, съчетаващи по оптимален начин параметри като качество, функционалност и цена. При колебание или нужда от повече информация, свържете се с нас - ще се радваме да съдействаме!